İlaçlamadan sonra genel temizlik yapmamız gerekir mi?

Her haşere türüne aynı yöntemim uygulanmadığından bahsetmiştik. Evinizi ilaçlattığınız firma mutlaka size işlem öncesinde ve sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi vermelidir. Verilmediği takdirde siz mutlaka bu bilgiyi talep edin. Çünkü kimyasallardan oluşan böcek ilaçlarına açıktan temas etmek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Eğer astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarınız ve cilt problemleri varsa temizliği asla kendiniz yapmamalısınız. Bilinenin aksine her ev ilaçlaması sonrasında temizlik yapmak gerekmemektedir. Son dönemlerde tercih edilen yöntemlerin başında gelen Jel ilaçlama yönteminin uygulandığı bölgelerde öyle genel bir temizliğe ihtiyaç yoktur. Kokusuz ve bölgesel uygulama yapıldığı için insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturmaz.

Ancak özellikle sisleme yönteminin tercih edildiği uygulamalar sonrası evde genel bir temizlik yapılması zorunlu hale gelir. İşlem sonrası eve 2-3 saat kadar girilmemelidir. Daha sonra eve girmeden önce ev güzelce havalandırılmalı. Solunum hastalıkları olan kişiler eve mutlaka havalandırıldıktan sonra girmelidir. Uygulanan ilacın yoğunluğuna göre bazı durumlarda bir gece eve girilmemesi gerekebilir. Sıvı ilaçlama yönteminin tercih edildiği durumlarda ise evde 1 hafta kadar ıslak temizlik yapılmaması gereklidir. Çünkü ilacın etkisini göstermesi için zamana ihtiyacı vardır.

İlaçlama sonrasında hemen ıslak temizliğin yapılması o alandaki ilacında yok olmasına neden olur. Bu durumda boşuna ilaçlama yaptırmış olursunuz. Bu durumda kuru temizlik yapılabilir. Ev ilaçlaması sonrasında temizlik yaparken yerler, süpürgelikler, dolap ve kapı araları gibi sabit yerler değil de mekândan bağımsız eşyalarınızı, yastıkları, koltukları, dolapları, halıları, kişisel eşyalarınız ve çocuklarınızın oyuncaklarını vb. temizlemeniz daha uygun olacaktır.

Ayrıca temizlik yapılırken çamaşır suyu asla kullanılmamalıdır. Kimyasal maddelerden müteşekkil olan çamaşır suyu diğer bir kimyasal olan böcek ilacıyla karışırsa havaya kalkar ve bu durum özellikle solunum problemi olan kişiler için ciddi risk oluşturur. Temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın. Az önce de bahsettiğimiz gibi böcek ilaçlarına çıplak elle temas ciltte kaşıntı, kızarıklık ve hatta daha ciddi problemlere neden olabilir. Mümkünse ağız maskesi de kullanılması zararlı maddelerden korunmak açısından önemlidir.

İlaçlama hizmetini size sunan yetkili ile görüşerek evinizde uygulanan ilaç türü, ilaçlama yöntemi ve böcek yoğunluğuna bağlı olarak İlaçlamadan sonra genel temizlik yapmamız gerekir mi? hususunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlaçlamadan sonra genel temizlik yapmamız gerekir mi? hakkında daha detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü