Yapışkan Tuzaklar Nasıl Kurulur

Tarımdaki kimyasallar arttıkça, üreticiler biyolojik yöntemlere başvurmayı tercih ediyorlar. Yapışkan tuzaklar kullanarak kimyasal kullanımını azaltarak daha sağlıklı bir üretim yoluna gidiyorlar.

Kimyevi maddeler insan sağlığını daha çok tehdit ediyor ve hastalıkları çoğaltıyor. Yapışkan tuzaklar sera içerisindeki haşereleri etkilemek için doğal ve etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Tuzakları sera içerisine asarak zararlıları renk olarak çekerek yakalıyoruz. Pestisit kullanımını azaltarak çiftçilerin maliyetlerini düşürmek için uygulanması gereken bir yöntemdir. İlaç maliyetleri gittikçe artıyor ve haşereler kimyasala karşı artık dirençli bir hale geliyor. Yapışkan tuzaklar sadece sera da değil meyve bahçeleri, fidelik, süs bitkisi yetiştiriciliği gibi gittikçe faaliyet alanı artan bir ürün haline geliyor. İnsan sağlığına daha faydalı olduğu için mutlaka tercih edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde sağlığımız gitgide bozuluyor ve farklı hastalıklar ortaya çıkmaya başlıyor.

Farklı renkte tuzaklar farklı böcekler için kullanılıyor. Mesela sarı yapışkan tuzaklar beyaz sinek, afitler gibi zararlılara karşı kullanılırken, mavi renkli yapışkan tuzaklar karasinek, trips gibi bitki zararlılarına karşı tercih ediliyor.

Tuzakların rengine böceklerin tercihleri farklılık gösteriyor. Siyah renkli tuzaklar ise domatesin en büyük zararlısı olan tuta absoluta zararlısına karşı kullanılmaktadır. Ayrıca arge çalışmaları yaparak da hangi böceğin hangi renkli tuzağa daha çok ilgi duyduğu da denenilerek bulunabilir.

Yapışkan Tuzaklar Nasıl Kurulur hakkında daha detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü